כיצד לתת הרצאה. טיפים מהמרצה של MIT

זוהי הרצאה שנתית שנותן פרופ' וינסטון באוניברסיטת MIT. ההרצאה פתוחה לכל והאולם הגדול מתמלא עד אפס מקום. הסטודנטים באחת האוניברסיטאות הטובות בעולם רוצים לשמוע את הטיפים וההמלצות שפרופסור ווינסטון פיתוח במהלך שלושים שנות עבודתו כמרצה. כיצד לדבר: טיפים להרצאות.


אם זה טוב לסטודנטים של MIT זה יכול להיות שימושי גם לנו. הווידאו באנגלית. כאן תמצאו סיכום קצר שלי את הנקודות העיקריות שלו. :) אם אתם רואים את זה כאן המשיכו לראות לפי הסדר ביו טיוב.כיצד להתחיל

1. אל תתחילו עם בדיחה. הקהל לא רגיל אליכם ולסגנון שלכם עדיין. קשה להיות מצחיק בשלב זה.

2. תתחילו עם תפריט. תגידו להם על מה בדיוק אתם עומדים לדבר ובאיזה סדר.

3. תתחילו עם הבטחת העצמה. תסבירו מדוע הקהל שלכם ירגיש הרבה יותר טוב בסוף ההרצאה.


ארבעת הגדולים

1. חזרתיות. קודם תעבירו את הרעיונות העיקריים בקצרה, אחר כך בפירוט, ואז שוב בסיכום. כמו בעולם של הבינה המלאכותית: קודם מעלים את התבנית, אחר כך ממלאים אותה בפרטים ואחר כך מסכמים (עושים אינדקסציה) של מה שיהיה שימושי לעתיד.


2. נקודות כניסה. אנשים מתנתקים מדי פעם מההרצאה. אתם צריכים לספק מנגנון שיעזור להם לחזור בקלות אל ההרצאה. לדוגמא: "סיימנו לדבר על טקטיקת הדיבור הראשונה - חזרתיות. עכשיו אני הולך לדבר על הטקטיקה השנייה שתעזור לכם להפוך את השיחות שלכם ליותר מעניינות..."


3. המונחים הקרובים. כאשר אתם מסבירים רעיון, תסבירו גם רעיונות עזר נוספים שיעזרו לאנשים להבין את הנושא. רעיונות אלה קרובים לנושא עליו אתם מדברים אך אינם בדיוק אותו קבר. בעזרתם אתם בונים את הטיעון שלכם.


4. תשאלו שאלות. אל תשאלו שאלות קשות מידי וגם לא קלות מידי. תמיד תחכו 6 שניות לתשובה לפני שאתם מתקדמים הלאה. אפילו שזה נראה נצח עבורכם.


זמן ומקום

הזמן הכי טוב להרצאה הוא 10-11 בבוקר. רמת הערנות של האנשים בשיאה. תמנעו ככל האפשר לדבר בשעות אחר הצהריים. אנשים מעכלים את האוכל ורוצים לישון. אם אתם ממש חייבים לעשות זאת, תחלקו להם ממתקים כדי להעירם.


תבחרו חלל שייראה מלא עם כמות האנשים שצריכים להגיע. לא משנה כמה טובים תהיו, אם תדברו עם חמישה אנשים באולם גדול אתם לא תיראו טוב.


תקפידו שהכיתה תהיה מוארת היטב.


לוח

לוח זה דבר נהדר.

1. לוח מאפשר לכם לצייר עליו. ציורים מגייסים את השומעים להקשבה אקטיבית.

2. אפשר לעשות רשימות על הלוח. רשימות מבנות את ההרצאה ויוצרות סדר.

3. אפשר להצביע על הלוח. כך לא תרגישו לא נוח עם הידיים ותיפתרו מהשאלה: מה לעשות איתן.


שקפים

1. לא לקרוא את מה שכתוב על השקפים. אנשים יודעים לקרוא לבד.

2. אל תעמדו רחוק מהשקפים. זה מפריע לאנשים להתרכז.

3. לא להשתמש בכל מיני סוגים של מצביעים: לא עט, לא לייזר ולא שום דבר אחר. תשתמשו בידיים שלכם אם צריך.


סגנון

אתם צריכים לפתח סגנון משלכם.